921/​539

Otto Dix (f. Untermhaus ved Gera 1891, d. Singen 1969)

“Alte Dirne”. Sign. Dix 22. (På bagsiden samlerstempel, Lugt 3751). Radering på Velin. Lysmål 39,5×34.

Litteratur: Florian Karsch 18 II. Proveniens: Albert van Loock, Bruxelles. Proveniens: Dansk privatsamling.

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel