921/116
Carl Bloch: Portræt af Lars Hansen (1813-1872). Sign. C. Bl. Sepia, lavering og vandfarve på papir. 30 x 20.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
921/115
Carl Bloch: Portræt af Lorentz Dietrichson (1834-1917). Sign. C. Bloch. Sepia, pen og lavering på papir. 46 x 33,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
921/114
C. A. Kølle: Portræt af Carl Bloch (1834-1890). Sign. C. A. Kølle 1861. Bly på papir. 25,5 x 16,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
921/113
Carl Bloch: Portræt af C. A. Kølle. Sign. C. Bloch 1861. Sepia, pen, lavering og hvidt på papir. Lysmål 43 x 31.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
921/111
Carl Bloch: Portræt af Edvard Collin (1808-1886). Sign. C. Bl. Sepia, pen og lavering på papir. 29,5 x 19,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
921/107
Lorenz Frølich: Portræt af Frederik Rohde (1816-1886). Sign. monogram Rom 47. Bly på papir. 26,5 x 21.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
921/106
Albert Küchler: Portræt af H. C. Andersen (1805-1875). Sign. Küchler. 1834. Blyant på papir. 11 x 8.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
921/105
Egron Lundgren: Portræt af Joseph Magnus Stäck (1812-1868). Sign. monogram 1846. Bly på papir. 21,5 x 16.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
921/104
Wilhelm Marstrand: Portræt af Johan Thomas Lundbye. Usigneret. Betegnet og dateret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 24 x 17. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
921/102
Ernst Meyer: Selvportræt med baret. Usigneret. Dateret Rom Fbr. 30. Bly på papir. 20,5 x 18,5.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
921/101
Lorenz Frølich: Portræt af Vilhelm Kyhn (1819-1902). Ca. 1851. Usigneret. Bly og tusch på papir. 16 x 11,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
921/98
A. W. Boesen: Portræt af Hermann Carmiencke (1810-1867). Sign. monogram. Bly på papir. 22 x 16,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
921/96
Wilhelm Marstrand: Portræt af Louis Gurlitt (1812-1897). Sign. W. M. 1846. Bly på papir. 23 x 17,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
921/95
Anders Lunde: Portræt af Julius Friedlænder (1810-1861). Sign. A. L. Rom den 26. Juni 1845. Bly på papir. 20 x 15,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
921/93
Lorenz Frølich: Portræt af Thorald Brendstrup (1812-1883). Sign. monogram Catacomberne Rom 1848. Bly på papir. 16 x 11,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
921/92
Svend Hammershøi: Helligåndskirken. 1935. Usigneret. Olie på lærred. 86 x 78.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
921/91
H. G. F. Holm: Børsen og Børsgade set fra Slotspladsen mod Knippelsbro. Ca. 1850. Sign. Holm. Vandfarve på papir monteret på papir. 19 x 28.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
921/90
Constantin Hansen: "Kronborg Slot set fra den nordlige side". Skitse. 1834. Usigneret. Olie på lærred. 13 x 19 cm.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
921/89
Paul Fischer: Kunstnerens hustru Musse på terrassen. Sign. Paul Fischer 1915. Olie på lærred. 39 x 54.
Vurdering :
280.000 DKK -
921/88
Paul Fischer: Parti fra Vesterbrogade ved Frihedsstøtten en regnvejrsdag. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 29 x 36.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
921/87
Paul Fischer: Parti fra Brolæggerstræde i København med udsigt mod Rådhustårnet. Sign. Olie på træ. 25 x 20.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
921/85
C. F. Aagaard: Udsigt over Møns Klint med Sommerspiret. Usigneret. Olie på lærred. 78 x 104.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
921/84
L. A. Ring: "Interiør fra et Skomagerværksted". Sign. L.A. Ring 1885. Olie på lærred monteret på lærred. 23 x 30.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
921/82
Julius Exner: "Jeg Skulde si'e fra Mo'er". Sign. J. Exner 1892. Olie på lærred. 51 x 72.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
921/81
Kristian Zahrtmann: "En ung pige." Sign. monogram 1869. Olie på lærred. 63 x 54.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
921/80
Julius Exner: Mor og barn i amagerdragt fletter en blomsterkrans. Sign. I. Exner 1856. Olie på papir monteret på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
921/79
H. A. Brendekilde: Ungt par under blomstrende frugttræer, forår. Sign. H.A. Brendekilde 05. Olie på lærred. 70 x 95 cm.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
921/78
Sophus Vermehren: En nybagt student viser antiksamlingen på Statens Museum for Kunst. Sign. S. Vermehren 1906-1909. Olie på lærred. 65 x 72.
Vurdering :
80.000 DKK -
921/77
Santi Corsi: Sala dell'Iliade i Palazzo Pitti, Firenze. Sign. Olie på lærred. 105 x 143.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
921/75
Otto Weber: Fårehyrdinde i en skov. Sign. Otto Weber. Olie på lærred. 94 x 69.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
921/73
Elisabeth Jerichau Baumann: Portræt af Catherine Ullmann. Sign. Olie på lærred. 70 x 54.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
921/72
Bertha Wegmann: Portræt af Harriet Brandt. Sign. B. Wegmann 1907. Olie på lærred. 76 x 61.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
921/70
Jens Juel: Et par portrætter af bogholder i Asiatisk Kompagni Christophe Battier og hustru Anna Elisabeth Battier.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Ikke solgt
921/67
I. L. Jensen: Opstilling med druer, melon og ferskner. Sign. I.L. Jensen. Olie på træ. 68 x 54.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
921/65
Carl Holsøe: Interiør med rygvendt kvinde. Sign. C. Holsøe. Olie på træ. 40 x 35.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
921/64
Carl Holsøe: Interiør fra en dagligstue. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 37 x 30.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
921/63
Peter Ilsted: "Aftenbillede." Kunstnerens døtre ved klaveret. Sign. monogram. Olie på træ. 55 x 49 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
921/62
L. A. Ring: "Den syge pige (Stella Kähler)". Baldersbrønde. Olie på lærred. Sign. 31 x 34 cm.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
921/60
L. A. Ring: "En Gaasevogter". Sign. L.A. Ring 87. Olie på træ. 27 x 35.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
921/59
L. A. Ring: "Den første Sne [...]. Sign. L.A. Ring 1909. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
90.000 DKK -
921/58
L. A. Ring: "Vej ved Gadekæret i Baldersbrønde". Sign. L.A. Ring. Olie på lærred. 20 x 27.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
921/57
L. A. Ring: "Udsigt over St. Jørgensbjerg". Sign. L.A. Ring 1926. Olie på lærred. 53 x 67.
Vurdering :
150.000 DKK -
921/55
Holger Drachmann: "Indsejlingen til Tynefloden". Sign. Holger Drachmann 71. Olie på lærred. 77 x 118.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
921/54
Anton Melbye: Kystparti med skibe ved indsejlingen til en havn. Sign. Anton Melbye 1847. Olie på lærred. 26 x 38.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
921/53
Johan Neumann: "Slaget paa Kjøbenhavns Rhed d. 2. april 1801, set fra den nordlige Kaj". Sign. Olie på lærred. 90 x 136.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
921/52
Martinus Rørbye: Sommerdag med blomstrende hyld. Sign. M. Rørbye. Papir monteret på lærred monteret på træ. 25 x 41.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Ikke solgt
921/51
Jørgen Sonne: Fra vestkysten af Jylland [...]. Sign. J. Sonne 1869. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
921/50
Martinus Rørbye: Studie af strand med oprørt hav. Usigneret. Dateret 7. 1830. Olie på papir monteret på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
300.000–500.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
921/49
Nels Peter Andreas Bentzen: Portræt af en herre, antageligt taffeldækker Frederik Ludvig Anthony. Malt af P. Bentzen 1842. Olie på lærred. 24 x 18.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
921/48
Abraham Susenier: Stentøjskande, rømer, appelsiner og roser på en karm i et landskab. Ca. 1660. Sign. AB. S. Olie på lærred. 49 x 42.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Ikke solgt
921/47
C. A. Jensen: Garnisionskirurg J.T.L. Otto og frue. Begge sign. og dat. 1827. Olie på lærred. Hver 64 x 51. (2)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
921/46
C. A. Jensen: Portræt af guldsmed A.J. Gumperd/Gumpert. Sign. Jensen pinxit 1815. Olie på lærred. 53 x 45.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
921/43
Carlo Dalgas: “Parti af et Dyrskue”. 1846. Usigneret. Olie på lærred. 64 × 94. Damborgramme med etiket.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
921/41
Edvard Lehmann: "Ildebrandsscene i Landemærket". 1832. Usigneret. Olie på lærred. 24 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
921/40
Wilhelm Marstrand: "En ung dame træder ned i en gondol". Usigneret. Olie på lærred. 76 x 58.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
921/39
Thorald Læssøe: Italiensk gadeparti med udsigt mod en større by. Usigneret. Olie på papir. 29 x 25.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
921/38
F. C. Lund: En gondol på Canale Grande. Sign. F. C. Lund Venezia 1870. Olie på lærred. 38 x 57.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
921/36
Thorvald Niss: Ruinerne på Cap Sunion i Grækenland. Sign. monogram. Olie på lærred. 175 x 110.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
921/35
Peder Mønsted: Sommerdag ved Lac Leman. Sign. P. Mønsted Ouchy-lausanne 1889. Olie på lærred. 27 x 44.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
921/34
Peder Mønsted: Sommerdag ved Genevesøen. Sign. P. Mønsted. Olie på lærred. 53 x 85.
Vurdering :
200.000 DKK