Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
Landskab, Thy, ca 1922. Utydeligt sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 61×77.
Litteratur: “Fortegnelse over Skulptur-Maleri og Grafik tilhørende Erling Koefoed”, København 1961, gengivet side 110. Udstillet: Kunstforeningens mindeudstilling, Den Frie Udstillingsbygning, København 1959, kat. nr. 24. Udstillet: Kunstforeningen, København 1966 og Esbjerg Kunstforening 1966, kat. nr. 108. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København. Nedarvet i familien.
Kommissionsbud