Johannes C. Bjerg (f. Ødis 1886, d. København 1955)
“Fløjne fugle. Stående nøgen kvinde”. Sign. Bjerg 43. Stemplet L. Rasmussen, N. II. Sort- og grønpatineret bronze på sokkel af granit. H. 54. Inkl. sokkel 60.
Litteratur: Gengivet og omtalt i Kresten Bjergs fortegnelse over Johannes C. Bjergs værker på www.johannesbjerg.com.
En lignende skulptur findes på Statens Museum for Kunst inv. nr. KMS6107.