Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Rund lågkrukke af stentøj modelleret med reliefmotiv af dyr samt bladdekor. Dekoreret med Celadonglasur. Sign. monogram. Kgl. P. Forsynet med stand og låg af patineret og delvis forgyldt bronze. Stand stemplet monogram KA for Knud Andersen. Kgl. P. H. 22,5. Diam. 19.
Kommissionsbud