Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006)
Figurkomposition, ca. 1969. Sign. Appel. Olie på lærred. 81×54
Kopi af udtalelse fra Mr. Jan Segaar, Amtwerpen, udfærdiget i september 2017 medfølger. Proveniens: Galleria Centro di Via Brera, Milano. Stemplet på bagsiden af lærredet. Proveniens: Dansk privatsamling.
“Jeg arbejder spontant, uden hjerne. Det er let for mig med hjernen at forandre et billede og få et godt billede ud af det, føje lidt gult til, eller lidt rødt. Men det er ikke det vigtigste for mig at lave et godt billede. Jeg vil give udtryk for noget spontant, npget eksplosivt - eller et eller andet i den retning”. (Karel Appel citeret fra Virtus Schade: “COBRA - fra hoved til Hale”, København 1971, s. 106–107.)
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk