Cecil Beaton (f. Hamstead, London 1904, d. Broad Chalke, Wiltshire, England 1980, fotograf)
Et par signerede s/h præsentationsfotografier af dronning Elizabeth II (1926–2022) af England og Prins Philip (1921–2021). Begge dateret 1979. Rammer beklædt med blåt maroquinskind med guldprægede, kronede monogrammer. Rammer udført af Plante & Johnson, London. Fotostørrelse 18,2×14,2 cm. Rammestørrelse 32×22,4 cm. (2).
Proveniens: Skænket til hofmarskal Hans Sølvhøj (1919–1989) af dronning Elizabeth II (1926–2022) og Prins Philip (1921–2021) under parrets officielle besøg i Danmark i maj 1979. Indtil i dag nedarvet i hofmarskallens familie.
Yderst beskedne håndteringstegn.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. maj 2024
42 bud