922/664
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Tre mindre vaser af stentøj modelleret i spirende stil. Dekoreret med hhv. Solfataraglasur (udført 1958), gråhvid glasur (udført 1965) og brunrosa glasur med gråbrune islæt (udateret). Sign. Salto, hhv. 20679 og 5465. Kgl. P. Designed 1944. H. 11,5–12. Diam. ca. 8,5. (3)
Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark. Ill. i modelregister fig. 184, s. 175.
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud