Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Kat med gudinde”. Sign. Heerup 84. Olie på plade. 86×83.
Proveniens: FIAC, Paris 1992. Proveniens: Christie's, Amsterdam 31. maj 1994, kat. nr. 439. Proveniens: Privatsamling, Holland.
Kommissionsbud