Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“L'irrationel incliné”, 1970. Sign. Jorn samt sign. på bagsiden Jorn 70 med titel. Olie på lærred. 81×65.
Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The final years 1965–1973”, London 1980, nr. 1904, gengivet fig. 21, Jorn i sit atelier i Colombes omgivet af malerier til udstillingen i 1970 hos Galerie Jeanne Bucher, fig. 188 helsides i farver side 183, sort/hvid side 220 samt på bogens smudsomslag. Udstillet: “Asger Jorn: La luxure de l'esthésie”, one-man exhibition of 18 recent oil paintings. Catalogue preface by Guy Marester, Galerie Jeanne Bucher, Paris december 1970-januar 1971, kat. nr. 17. Udstillet: “Asger Jorn: Recent paintings”. One-man exhibition of recent paintings, collages, gouaches and acrylics, Arthur Tooth & Sons, London 15. juni - 10. juli 1971, kat. nr. 6. Udstillet: “Asger Jorn”. One-man retrospective exhibition. Catalogue texts Wieland Schmied, Werner Haftmann, Ursula Schmitt, Guy Atkins, Troels Andersen, Christian Dotremont, Kestner-Gesellschaft, Hannover 16 . februar - 18. marts 1973, kat. nr. 101, gengivet i kataloget. Udstillet: “ART 4/73”. Vierte Internationale Kunstmesse, Basel 20–25 juni 1973. Udstillet: “Asger Jorn”, The Salomon R. Guggenheim Museum, New York 1982, kat. nr. 55, gengivet helsides i farver side 92. Udstillet: “A Nordic view” curated by Erik Steffensen, Galerie Nächst St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder, 13. november 2004–22. januar 2005. Proveniens: Nicholas Tooth, London. Proveniens: Dansk privatsamling.
“Fotografiet fra atelieret, der er taget i Colombes i 1970, viser Jorn omgivet af nogle af de lærreder, som kort tid efter skulle udstilles på Galerie Jeanne Bucher. Denne gruppe malerier udgør nogle af mesterværkerne i hans kunstneriske karriere. Med et strejf af Jorns velkendte selvironi havde udstillingen i Paris titlen “La luxure de l’esthésie” (The luxury of aestheticism) ... Faktisk var det mindste maleri på Galerie Jeanne Bucher, “L’irrationel incline” (Tilted unreason), blandt de mest vellykkede” (citat fra Guy Atkins: “Asger Jorn. The final years 1965–1973”, London, 1980, side 25–26).