Poul Anker Bech (f. Taars 1942, d. 2009)
“Tavse vidner”, 1994. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 92×132.
Udstillet: “Poul Anker Bech”, Galleri C, Aarhus, 2. - 24. september 1995, gengivet invitationens forside. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.
Bogen “Poul Anker Bech” (2000) af Inge Mørch Jensen samt ferniseringsinvitation fra Galleri C medfølger.