Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
“La déroute”, 1962. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden Alechinsky XI 1962 med titel. Olie på lærred. 130×97.
Udstillet: “CoBrA 60th Anniversary”, Galleria MOdenArte via Toscanini, Modena, Italien, 1. december 2008–14. februar 2009. Proveniens: Privatsamling, Holland.