Paul Gauguin (f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903)
Drenge portræt. Usign. Gouache på papir monteret på pap. 18×12. Uindrammet.
På bagsiden anført: “Gauguin. Købt paa Dødsboauktion efter Prof. Karl og Fru Mimi Larsen. Gave fra kunstneren til Fru Mimi”, sign. E. Hirschsprung.
Proveniens: “Boet efter afdøde professor Karl Larsen”, auktion nr. 130, V. Winkel & Magnussens Kunstauktioner, København 10. marts 1933, kat. nr. 237. På samme auktion blev der udbudt tre andre værker af Paul Gauguin: “Kvinde ved vindue”, betegnet L'Inintelligible au profil dur, olie, 42×39 (kat. nr. 235); “Havneparti”. Udkast til vifte, akvarel, 28×56 (kat. nr. 236) og “Bondepige set fra ryggen. Betegnet på bagsiden: Til Frøken Schwarzkopf fra Paul Gauguin”, kul og kridt. (kat. nr. 238).