924/​435

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Øvelsesstykker VI”, 1992. Sign. på bagsiden R.M. IV 92. Olie på lærred. 100×81.

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Tng og tegn II: Billeddel”, København 2001, fig. 568, gengivet side 401. Rdstillet: “Det sene i livet”, Ny Carlsberg Glyptotek", København 1994, u.nr.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

60.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?