922/​514

Sjælden kongelig portugisiske “Kristus-Orden”, vedhæng i form af kors, prydet med 22 flad-slebne granater, her imellem og i det hængslede roset-formede øsken talrige old-cut diamanter, henholdvis monteret i 9 og 18 kt. guld og sølv. 18. årh.s anden halvdel. H. 4,2 cm.

“Kristus-Ordenen” er oprindeligt en tempelridderorden, der stammer tilbage fra begyndelsen af 1300-tallet og blev bekræftet i 1319 af Pave Johannes 22. I 1550 blev ordenen rekonstitueret i Portugal og knyttet til den portugisiske krone.

Proveniens: Dansk privateje.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?