Thomas Arnel (f. København 1922, d. Aarhus 2010)
Surrealistisk komposition. Sign. monogram 1958. Bemalet verso. Tempera på træ. 32×43. Rammen er skåret af kunstneren.
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1972, Kat. nr. 1. Proveniens: Forfatteren og anmelderen Steen Colding (1900–1979). Sidenhen nedarvet i dennes familie.
Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 6. juni 2023