2323/​543

Thomas Arnel (f. København 1922, d. Aarhus 2010)

Surrealistisk komposition. Sign. monogram 1958. Bemalet verso. Tempera på træ. 32×43. Rammen er skåret af kunstneren.

Udstillet: Kunstforeningen, København, 1972, Kat. nr. 1. Proveniens: Forfatteren og anmelderen Steen Colding (1900–1979). Sidenhen nedarvet i dennes familie.

Behov for let overfladerensning.

Moderne kunst og design, 6. juni 2023

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
8.500 DKK