Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)
“Opstilling. Liggende cylinder og en stor stående papirrulle samt to mindre papirruller stående ovenpå hinanden på en bordende”. Olie på lærred. 81×62.
Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Vilhelm Lundstrøm”, København 1977, nr. 398a. Proveniens: Direktør Svend Petersen, Danmark. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 562, København september 1991, kat. nr. 121. Proveniens: Erhvervet fra ovenstående af nuværende ejers familie.