1841/​9662

Erik Höglund (f. Karlskrona 1932, d. 1998)

18 dele kunstglas. Bestående af vaser og skåle m.m. af klart, grønt, gråt, og rødt glas. Nogle dele indlagt med luftbobler. Størstedelen sign. Udført hos Boda, Sverige, ca. 1960erne. H. 3,5–25. Skåle Diam. 10,5–18,7. (18)

Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Nogle enkelte dele med en smule glaspest.

Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK