1841/9662
Erik Höglund (f. Karlskrona 1932, d. 1998)
18 dele kunstglas. Bestående af vaser og skåle m.m. af klart, grønt, gråt, og rødt glas. Nogle dele indlagt med luftbobler. Størstedelen sign. Udført hos Boda, Sverige, ca. 1960erne. H. 3,5–25. Skåle Diam. 10,5–18,7. (18)
Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Nogle enkelte dele med en smule glaspest.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag