Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
“Jardin Public”, 1950. Sign. Alechinsky 50. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 17×22.
Litteratur: Yves Rivière: “Alechinsky. Paintings and Writings”, Paris 1977. Galleristen Geert van Bruaene og galleriet omtalt side 195: “Geert van Bruaene præsenterer i sit galleri 'Au diable par la queue' i Bruxelles, de af Pierre Alechinskys gouacher, der er mest repræsentative for Cobra sammen med værker af Marc Mendelson og Jan Cox”. Udstillet: Le Diable par le Queue, Bruxelles maj 1950. Proveniens: Dansk privatsamling.
Geert van Bruaene, født i Kortrijk og død i Bruxelles den 22. juli 1964, er en belgisk galleriejer, genbrugshandler og bistroejer, der var tæt på de surrealistiske forfattere og malere i Bruxelles samt kunstnerne i Cobra-gruppen .