Omskiftelig diamanthalskæde der kan omdannes til to armbånd af platin og 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige old-cut diamanter på i alt ca. 9.14. Farve: H-K. Klarhed: VS-P1. Vægt ca. 31,5 g. L. 39,5 cm. (4)
Halskæden er tilføjet to forlængelsesled fremstillet af guldsmed Nicolai Appel. Linkene har et moderne look, men integreres godt i det ældre design. Begge led er af 18 kt. hvidguld hver prydet med en brillantslebet diamant. Samlet længde ca. 42,4 cm.
Vurdering fra Kgl. Hofjuvelerer Hertz medfølger. Æske fra Nicolai Appel medfølger.