Emil Nolde (f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956)
Schweizer Landschaft (Sils?), sidst 1920erne. Sign. Nolde. Akvarel på papir. Bladstørrelse 34×44.
Proveniens: Bryllupsgave fra Ada Nolde til den nuværende ejers far (nevø til Ada Nolde), i 1943.
The scholarly advisory board of the Nolde Stiftung Seebüll has confirmed the inclusion of this work in a future catalog raisonné of watercolours and drawings by Emil Nolde (1867–1956).