924/​384

Emil Nolde (f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956)

Schweizer Landschaft (Sils?), sidst 1920erne. Sign. Nolde. Akvarel på papir. Bladstørrelse 34×44.

Proveniens: Bryllupsgave fra Ada Nolde til den nuværende ejers far (nevø til Ada Nolde), i 1943.

The scholarly advisory board of the Nolde Stiftung Seebüll has confirmed the inclusion of this work in a future catalog raisonné of watercolours and drawings by Emil Nolde (1867–1956).

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

500.000–700.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?