Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
“Blitz-Krieg”. Sign. Alechinsky III 50 samt sign. på bagpap Alechinsky 1950 med titel. Gouache på papir. Lysmål 35×44.
Udstillet: Kunstforeningen, København 1968, kat. nr. 2. Proveniens: Knud Langaa-Jensens samling, Fåborg. Proveniens: “Knud Langaa-Jensens samling”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 537, København 2003, kat. nr. 16, gengivet i kataloget side 15. Proveniens: Dansk privatsamling.
“Det var Cobra, der samlede mig. Hvad Cobra betød for mig? Den var bare så naturlig for mig. Den gang fandt man simpelthen større frihed i dansk malere end i andre landes kunst. Mere poetiske ting. Carl-Henning Pedersen havde sin store udstilling i Den Frie i København dengang. Det blev en stor oplevelse. Om han var påvirkningen? Påvirkes en kunstner? Vi må finde en melodi i os selv. Men vi er ikke alene. Asger Jorn er af betydning for mig også. Han har en særlig styrke, fordi han ikke bor i den danske komfort, men tager risikoen ved at leve ude. Han er et lys udenfor Danmark. Men han viser Danmark i det lys.” (Citeret fra Alechinsky IN “COBRA - fra hoved til hale”, s. 72–73, København, 1971)