Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Gofs-Pof”. Sign. Asger J. 43. Olie på lærred. 83,5×100.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London 1968, nr. 314, gengivet side 352. Udstillet: “Entfesselte Form, Fünfzig Jahre Frankfurter Quadriga”, Städelsches Kunstinstitut und Städtische Galerie, Frankfurt am Main, 1. oktober 2002–5. januar 2003, kat. nr. 191, gengivet i kataloget. Proveniens: Eyvin Andersen, København. Proveniens: Dansk privatsamling.
“Der er en mærkbar udvikling i den måde, Jorn giver sine malerier titler på, præcis som i selve maleriernes stil. Perioden fra 1939 til 1943 var eksperimenterende og eklektisk. Jorn brugte ofte opdigtede navne med en særlig form for ironisk svulstighed i sine titler: Akada, Feligrams, Gaganda...Gofs Pof, Guganaga....” (Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, p. 119)