Olafur Eliasson (f. København 1967)
Elias Hjörleifsson (f. 1945, d. 2001)
Uden titel. Sign. og dateret Olafur Eliasson, Elias 99. Pen på papir. Bladstørrelse 65×70.
Proveniens: Stalke Galleri, Copenhagen.
Tegning er baseret på et koncept, som Eliasson udviklede sammen med sin far, Elias Hjörleifsson. Hjörleifsson, der var kunstner såvel som sømand, lavede tegningerne på båden, hvor han arbejdede. En kuglepen blev hængt fra loftet af skibets spiseplads, rørende papir, som absorberede blækket. Skibets bevægelse lavede tegningen.