Fin sølvmonteret flintlåspistol af Poncet a Pontarlier omkring 1730 med støbt kolbekappe i sølv dekoreret med kvindebuste og militære atributter, kronet blankt tomskilt i sølv holdt af to løver med grotesk maske nederst, lås med flade former jernskåret og forgyldt på hanen og bag denne mærket PONCET A PONTARLIER på ydersiden og A. CLOVPET på indersidenaftrækkerbøjle i sølv der går til kolbekappen dekoreret med militære atributter og endende i vase, slynget gennembrudt sideblik dekoreret med romersk krigerbuste, ca. 32,5 cm. lang pibe bagtil ottekantet fortil rund i kaliber ca. 15 mm. indlagt med guld fortil og om krudtkammeret. Forskæftet ender i træ og ladestokken holdes af to runde sølvrørkner. (1)
Kolben og forskæftet professionelt repareret.