922/​589

Daniel Ekegren

Lommeur af 18 kt. guld. Dobbelthjuls-duplexgang, diamantdæksten, todelt kompenseret balance. Hvid emaljeskive med sorte romertal og guldvisere. Skive signeret “Daniel Ekegren Kiöbenhavn”. Kassen er lavet af L. Steinmetz (nr. 332) i København. Støvkapsel af forgyldt messing. Denne med følgende inskriptioner: “Daniel Ekegren, No. 32, Kiöbenhavn & Dobbelthjulsgang, 4 steenhuller og compensationsuro”. Optræk og viserindstilling sker gennem støvkapslen. Værk med følgende inskriptioner: “Daniel Ekegren, No. 32 & Kiöbenhavn”. Meget specielt og sjældent værk - især pløkholder samt broernes udformninger er nævneværdige. Værktypen ses på danske ure - de svenske minder også lidt om. Ganghjulene er af messing og stål. Kassen måler 61,5 mm. 1830'erne.

Original æske fra Urban Jürgensens Sönner, Dronningens Tvergade 277 medfølger. Her må uret formodes at være solgt.

Daniel Ekegren (1795–1878) blev udlært hos sin far i Landskrona, Sverige. I 1821 blev han mester i København efter at have været svend hos Urban Jürgensen. Ekegren blev i 1842 den 16. oldermand i Urmagerlauget i København. Litteratur: Ingvordsen, Jens: Urmagere i Danmark før år 1900.

Bestil konditionsrapport

Ure ▸ Lommeure

Budfrist

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?