924/​315

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Allysloper”, 1961. Sign. Jorn; sign. og dateret på bagsiden. Olie og lakmaling på lærred. 27×22.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn: The crucial years 1954–1964”, London 1977, nr. 1372, gengivet side 356. Udstillet: “Asger Jorn - Luxury paintings”, One-man exhibition with a catalogue preface by Lawrence Alloway, Arthur Tooth & Sons, London 30. maj - 24. juni 1961, kat. nr. 20 (mærkat på bagsiden). Udstillet: “Arte e Contemplazione”, Mixed exhibition. Catalogue prefaces by Paolo Marinotti and Carl Sandberg, Palazzo Grassi, Centro Internazionale delle Arti e del Costume, Venedig juli - oktober 1961, kat. nr. 7 (label on the reverse). Proveniens: Arthur Tooth & Sons, London. Proveniens: Galleria Marescalchi, Bologna. Proveniens: Dansk privatsamling.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?