924/​316

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Uden titel, 1953. Sign. Jorn. Tempera på malerplade monteret på masonit. 100×138.

Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, gengivet side 112. Her omtalt som “A splendid composition from 1953 in tempera”. Proveniens: Herman Salling, Århus. Proveniens: Privatsamling, Tyskland. Proveniens: Dansk privatsamling.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?