Knut Lundström (f. 1892, d. 1945, svensk maler)
Uden titel (Unge elskende), ca. 1941. Sign. Knut Lundström; betegnet på bagsiden 'Knut Lundström, Ravnehöj, Vedbæk". Olie på lærred. 162×114.
Udstillet: “Vinterutställningen 1941” (påskrift på bagsiden). Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 214, København, februar 1968, kat. nr. 288. Proveniens: Privatsamling, Danmark.