924/​78

Lawrence Alma-Tadema (f. Dronrijp 1836, d. Wiesbaden 1912)

Portræt af Laurens Alma (1802–1876), apoteker og kemiker i Amsterdam. Sign. L. Alma Tadema Souvenir au 14 Juin 1862. Olie på træ. Oval. 43×34.

Proveniens: Den portrætterede. Herefter nedarvet i familien indtil i dag.

Lawrence Alma-Tadema blev født Laurens Tadema i Dronrijp, Holland. Både navnet Laurens og Alma stammede fra gudfaderens familie. Han skiftede senere sit navn til det engelske Lawrence og tilføjede Alma til sit efternavn for at blive listet under A i udstillingskataloger i stedet for under T.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?