924/​390

Erik Raadal (f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941)

“Høstlandskab, Gjern”. Sign. E.R-29–30. Olie på lærred monteret på plade. 78×130.

Litteratur: Dorthe Falcon Møller: “Erik Raadal. Maleren fra Gjern”, København 1987, nr. 22, gengivet side 26.

“Det store modlysbillede ”Høstlandskab, Gjern“ fra 1929–30 har en lys himmel med drivende, kantede klodeskyer, som en imaginær sol sender sine strålebundter ned igennem oplysende pletvis det underliggende landskab, som ses bredt ud for foden af bakken. Den ”kantede rumopfattelse går igen i trækronerne og i forgrundens græsbeklædte bakketop-".

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

50.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?