Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Rund lågkrukke af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur med metallisk grønne islæt. Sign. monogram, 9–8 1936. Kgl. P. Forsynet med stand og låg af patineret og delvis forgyldt bronze. Stemplet monogram KA for Knud Andersen. Kgl. P. H. inkl. låg og stand 31. Diam. 21.
Kommissionsbud