Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Komposition i rødt, Cagnes 1947. Sign. på bagsiden E.J. 47. Olie på lærred. 92×70.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 1. Malerier 1928–65”, København 1980, nr. 1947/16, gengivet side 184. Udstillet: Grønningen, København 1948, kat. nr. 56. Udstillet: “Egill Jacobsen”, Maison du Danemark, Paris 1962, kat. nr. 20. Udstillet: “Egill Jacobsen. Retrospektiv udstilling”, Warszawa og Krakow 1965, kat. nr. 24. Udstillet: Art Danois Contemporain, Bruxelles 1968, kat. nr. 17. Udstillet: “Egill Jacobsen”, Louisiana Museum of Modern Art, Humlebæk 1970–71, kat. nr. 52. Proveniens: “COBRA 1948–1988”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 367, København 1988, kat. nr. 28, gengivet helsides i farver side 37. Proveniens: Dansk privatsamling.