Wilhelm Bendz (f. Odense 1804, d. Vicenza 1832)
Portræt af Jonas Collin (1776–1861). Usigneret. Olie på lærred. 48×43.
Proveniens: Generalkonsul C. F. Glad, dennes auktion Winkel & Magnussen 100, 1931 nr. 400, afb. s. 25.
Afbildet: Marianne Saabye (red.), “Wilhelm Bendz, 1804–1832. Et ungt kunstnerliv”, Den Hirschsprungske Samling, 1996, s. 122 fig. 6.
Jonas Collin var jurist og gehejmekonferensråd. Han spillede en væsentlig rolle for sin tids kunst- og kulturliv og var bl.a. mæcen for forfatteren H.C. Andersen (1805–1875). Collin var desuden en aktiv del af Kunstforeningens begyndelse og var formand for foreningens bestyrelse i flere år. I årene 1821–29 og 1843–49 var han meddirektør for Det Kgl. Teater, og han var også en af drivkræfterne bag realiseringen af Thorvaldsens Museum og formand for museets bestyrelse fra 1845 til sin død.