Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)
“Harlekin og Kolumbine”, Paris 1916. Sign. Jerichau samt betegnet “Jens A. Jerichau” på blændrammen. Olie på lærred. 46×38.
Litteratur: “Fortegnelse over Skulptur-Maleri og Grafik tilhørende Erling Koefoed”, København 1961, side 68. Litteratur: Troels Andersen: “Jens Adolf Jerichau”, København 1983, nr. 170, gengivet side 193. Litteratur: Mikael Wivel: "Penslen og pistolen. Maleren Jens Adolf Jerichau, København 2019, gengivet helsides i farver side 385 og beskrevet side 384. Udstillet: “Maleren Jens Adolf Jerichau”, Kunstforeningen, København 1918, kat. nr. 53. Udstillet: Jens Adolf Jerichau", Kunstforeningen i Christiania, november 1919, kat. nr. 61. Udstillet: Jens Adolf Jerichau", Kunstforeningen, København 1930, kat. nr. 70. Udstillet: “J.A. Jerichau. De store tider er inde”, Louisiana Museum of Modern Art, 28. oktober 2021–6. marts 2022, kat. nr. 83, gengivet i farver side 80. Proveniens: Gave fra kunstnerens familie til landsretssagfører Erling Koefoed. Herefter nedarvet i familien.
Seller informs: Skal lige fastgøres lidt bedre i rammen