Bøhmisk hjullåsriffel ca. 1700 af Johan Wolfgang Schiller med klassisk tysk skæfte med forgyldte beslag indlagt med jagtscene i ben på kolben, fornemt skåret lås med hunde og vildsvin på punslet bund, hanen er tilsvarende skåret med jæger med spyd, stort støbt og forgyldt sideblik med jagtscene, aftrækkerbøjle med Diana, træladestok med messingdub i den ene ende og jerndub i den anden fastholdt til skæftet af tre kannelerede rørkner, ca. 74 cm. lang ottekantet damaceret riflet pibe med standvisér i kaliber ca. 15 mm. rifler med 8 dybe riffelgange. Skæftet er pænt skåret med bl.a. bjørn og hunde, kolbekasselåget med det Saksiske våben er ikke tilhørende. Låsen er mærket JOH WOLFFG. SCHILLER IN ASCH. J. W. Schiller er antagelig af Scheller-familien, men er ikke nævnt i Stöckel.