Armbånd af 14 kt. guld, rosaguld og sølv i arabisk historicistisk stil prydet med blomstermotiv og talrige cabochonslebne turkiser, granater, karneoler og glassten, ovalslebne ametyster, citriner og kvarts, facetslebet smaragd og peridot, syntetisk pink safirer og flodperle med lås prydet med udskåret carneol i form af segl. Vægt ca. 99,5 g. B. 4,5 cm. L. 18 cm. 19. årh.s anden halvdel. Antagelig tilvirket i Det Ottomanske Rige (Tyrkiet).
Kommissionsbud