Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
“Ved vanderhytten. Saltholm”. Sign. monogram Saltholm 1915. Olie på lærred. 44×132.
Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier, 1992, nr. 685. Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016, nr. 938.
Proveniens: Theodor Philipsen auktion i Den Frie Udstilling 1916 nr. 189, solgt for 1.530 kr. Stempel herfra på bagsiden af lærredet. Winkel & Magnussen auktion 24, 1924 nr. 649 med titlen “Heste og køer på Saltholm”, solgt for 1.410 kr.