Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
En flok flyvende strømænder over havet ud for Kangerlussuaq (Søndre Strømfjord), Grønland. Sign. monogram 26. Olie på lærred. 94×130.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 277, 1972 nr. 248, afb. s. 59.
Strømand (Histrionicus histrionicus) er en fugl i familien af egentlige andefugle, der yngler ved vandløb i Nordamerika, det vestlige Rusland samt Grønland og Island. Det er en kortdistancetrækker, der overvintrer ved kysten og derfor sjældent ses i Vesteuropa og aldrig truffet i Danmark.
I sommeren 1925 deltog Johannes Larsen i en fugleekspedition til Grønland arrangeret af vekselerer og ornitolog Eiler Lehn Schiøler (1874–1929). Larsen skulle udføre illustrationer til Lehn Schiølers store bogværk Danmarks Fugle, og under ekspeditionen udførte han adskillige skitser. De øvrige deltagere på ekspeditionen var ornitologen Finn Salomonsen (1909–1983), søminemester Joh. Møller, illustrator og zoologisk konservator Henning Scheel (1889–1970) samt fører og tolk John Møller (1867–1935).
Under ekspeditionen skrev Johannes Larsen d. 22. juni 1925 i et brev til hustruen Alhed bl.a.: “[...] Vi har haft det forfærdeligt godt her ombord. Men jeg glæder mig nu alligevel til den Tur op omkring i Fjorden her, her ser storartet pragtfuldt ud, og der skal være Masser af Strømænder inde i Fjorden, det er en af de allersmukkeste og mærkeligste Dykænder, som jeg er vældig spændt paa at se i levende Tilstand.” (citeret fra “Klar blaa Luft, let Bris fra N. Johannes Larsen. Dagbøger fra fugleekspeditionen i Grønland 1925”, af Malene Linell, Theis Vallø Madsen & N. Jens Gregersen, 2019, s. 71. (Også “Kilder til Dansk Kunsthistorie” (ktdk.dk)).
Efter hjemkomsten lavede Johannes Larsen, udover illustrationerne til Danmarks Fugle, også flere akvareller og oliebilleder af den natur og det fugleliv, han havde oplevet.