Jean-Michel Atlan (f. Constantine 1913, d. Paris 1960)
Fantasidyr, 1948. Sign. Atlan. Pastel på papir. Lysmål 49×63.
Litteratur: Jacques Polieri / Kenneth White: “Atlan. Catalogue raisonné de l'oeuvre complet”, Paris 1996, nr. 1026, gengivet side 441. Udstillet: Corner, Charlottenborg, København 1948, kat. nr. 14 (gouacher). Udstillet: “Hommage à Atlan”, Corner, Charlottenborg, København 1960, kat. nr. 7. Proveniens: Viggo Rørup & Ellen Krause, Helsingborg. Proveniens: Dansk privatsamling. Proveniens: “International Nutidskunst”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 378, København 1989, kat. nr. 6, gengivet i farver side 7. Proveniens: Privatsamling, Sverige.