Corneille (f. Liège 1922, d. Auvers-sur-Oise 2010)
“Jardin”, 1951. Sign. Corneille 51 samt sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60×73.
Udstillet: Cobra Gallery, Holland. Udstillet: Symphony Health Centres, Holland. Udstillet: The Montreal Museum of Fine Arts, kat. nr. 158 (fra Stedelijk Museum, Amsterdam). Udstillet: CoBrA Museum voor Moderne kunst, Amstelveen, Holland, 1996. Udstillet: “Corneille”, Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum, Herning 21. maj-18. september 2005. Proveniens: Sotheby's Amsterdam, 17. december 1996, kat. nr. 217. Proveniens: Privatsamling, Holland.