2426/14
Samling på seks franske Louis XVI salonstole af bøgetræ, sæder betrukket med gulligt møbelstof med striber, rygge med fransk rørflet, udskåret med kannelerede tilspidsede ben og bladværk. 18. årh.s. slutning. (6)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Sæder med pletter. Løs i samlingerne. To stole med skader på flet.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. juni 2024
Vurdering
Hammerslag