2426/​14

Samling på seks franske Louis XVI salonstole af bøgetræ, sæder betrukket med gulligt møbelstof med striber, rygge med fransk rørflet, udskåret med kannelerede tilspidsede ben og bladværk. 18. årh.s. slutning. (6)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Sæder med pletter. Løs i samlingerne. To stole med skader på flet.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK