924/193
Stort tysk rokoko chatol af nøddetræ indlagt med lister af lyst træ, svungen gennembrudt top med marquetteri plakette i frugttræ, overdel med to døre bag hvilke hylder, skuffer og dør, herunder skrå skriveklap, interior med skuffer og rum, underdel med tre skuffer ligeknækket buet front, beslag af messing og greb af bronze. 18. årh.s midte. H. 231. B. 119. D. 62.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud