917/​196

Christian Dotremont (f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979)

“LIberté de rigueur 1”, 1978. Usign. Til minde om Jean-Paul Sartre. Originalt logogram. Tusch på papir. 30×40.

Litteratur: Obliques, Sartre et les arts, 1981, gengivet side 4. Proveniens: Privatsamling, Paris.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

35.000–50.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK