Christian Dotremont (f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979)
“LIberté de rigueur 1”, 1978. Usign. Til minde om Jean-Paul Sartre. Originalt logogram. Tusch på papir. 30×40.
Litteratur: Obliques, Sartre et les arts, 1981, gengivet side 4. Proveniens: Privatsamling, Paris.
CoBrA, 5. december 2023