Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel, ca. 1944–45. Usign. Olie på plade indrammet med krydsfiner. 9×6,5. Lysmål 7,5×5. Pladen monteret på plexiglas.
Litteratur: Guy Atkins & Troels Andersen: “Revised Supplement to the oeuvre catalogue of his paintings from 1930 to 1973”, København 2006, nr. S.39a (oprindeligt optaget i Silkeborg Kunstmuseums Arkiv, SIK nr. 84), gengivet side 44. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 652, København oktober 1998, kat. nr. 17. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.