Dieter Roth (f. Hannover 1930, d. Basel 1998)
Björn Roth (f. 1961)
Uden titel. Sign. 'Fyrir BÖ Dieter R Basel 88' (Til BÖ, Dieter's kaldenavn for Björn); 'Og svo fyrir Hönnu des 2017 BR' (Og så til Hanna). Akrylmaleri af Dieter Roth ovenpå en blyantstegning af Björn Roth. Akryl og mixed media på papir. 56×41.
Proveniens: Gave fra Dieter Roth til sønnen, kunstner Björn Roth. Proveniens: Gave fra Björn Roth til nuværende ejer, Island.
"Det er typisk for Dieters malestil, man kan se, hvordan han bevæger hånden. Der er blå maling og vand i penslen og hvid maling direkte fra malertuben på selve papiret. Dieter tegner derefter med penslen fyldt med vandfortyndet maling gennem den ufortyndede maling på papiret, så det ser ud, som om den hvide maling var tegnet rundt om den blå maling. Paletten er usædvanlig for denne størrelse arbejde, dog ses normalt i større værker. (Björn Roth til nuværende ejer).